V Brně je stále velká poptávka po nájemních domech. Problém je, že jich je na prodej žalostně málo. Majitelé, teď podle odborníků mají šanci, prodat nemovitost za výhodnou cenu, vyšší už nebude.
Šedesátiletý člověk, který se nezvládá starat o svou nemovitost a jeho potomci o to nemají zájem. Takový je nejčastější profil prodejce nájemního domu u realitní kanceláře REAL SPEKTRUM. Trh s nájemními domy v Brně od roku 2012 stagnuje, drží se na nejvyšší hranici své ceny. Odborníci ale v budoucnu předpokládají postupný pokles. Pokud tedy některý z majitelů nemovitosti zvažuje prodej, neměl by dlouho otálet.
Poptávka nejen českých investorů po činžovních domech v Brně je teď veliká. Jihomoravská metropole ale nemá moc co nabídnout, nájemních domů k prodeji je velmi málo. „Něco pořádného se objeví tak jednou za rok, za rok a půl,“ popisuje situaci majitel tří nájemních domů Michal Kutílek.
Lidé si podle realitních makléřů neuvědomují, že tržní hodnota nemovitostí bude postupně klesat a výhodných poptávek investorů by měli využít. Ti mají dvě hlavní strategie.
„Jedni chtějí pouze investovat a mít stálý příjem, domy opravují a pronajímají. Druzí nemovitosti koupí, zrekonstruují a následně rozprodají po bytech,“ říká Jan Ryšavý z brněnské realitní kanceláře REAL SPEKTRUM.
30 domů na prodej
Malého zájmu se prodejci bát rozhodně nemusí, prodej nájemního domu naopak může majiteli vydělat nemalé peníze. Ceny činžovních domů se pohybují mezi 10 až 300 miliony korun. Zájem projevují i zahraniční investoři z Ruska, Rakouska, Španělska, Německa a Izraele.
„V současné době je v Brně na prodej zhruba třicet činžovních domů. Čeští investoři koupili například činžovní dům v ulicích Skřivanova, Poděbradova a Cihlářská. Poptávka ale značně převyšuje nabídku,“ říká Jan Ryšavý z kanceláře REAL SPEKTRUM.
Častým důvodem prodeje domu bývají i neshody jeho spolumajitelů. To, že se mezi sebou nedokážou domluvit, může mít dopad i na nájemníky – například v tom, že se nedočkají potřebných oprav v domě. I pro ně pak bývá lepší, když po zvážení situace majitelé dům prodají a peníze si rozdělí.
Nového majitele se nájemníci nemusejí být, pro ně se nic zásadního nemění.
„Je to investice, která se mi do dvaceti let vrátí. Nájemníci zaznamenají jen pozitivní dopad. Žádné změny smluv se nedělají. Nový majitel domy opraví, někdy více, někdy méně,“ popisuje zkušenosti Michal Kutílek. Své domy kupuje prostřednictvím realitních kanceláří.
Pro potenciální zájemce o prodej domu je snazší nechat si poradit od odborníků v realitní kanceláři. Možná je i varianta rozprodat dům po jednotlivých bytech. „Pak ale musí majitel domu počítat s obrovským martyriem, které ho čeká při běhání po úřadech,“ říká Ryšavý.
Podle něj se stávající situace v Brně mění i kvůli nové protihazardní vyhlášce. Mnoho heren teď totiž musí vyklidit pronajaté prostory.
„Majitelé domů si musí uvědomit, že chybějící měsíční nájem heren jim sníží příjmy. I to může být důvod k prodeji, protože investor už s těmi prostory počítá jako s prázdnými,“ doplňuje Ryšavý. V centru Brna tak bude možné prodat činžovní dům velmi výhodně, možná naposledy na dlouhou dobu.
Tereza Paďourová, redakce MF Dnes
Starost s prodejem nechte na odbornících
Prodejem nájemních domů mohou nyní jejich majitelé podle slov Jana Ryšavého z realitní kanceláře REAL SPEKTRUM jen vydělat. Ten radí lidem, na co se při prodeji nemovitosti připravit a zda je čeho se bát.
Změní se prodejem domu něco pro nájemníky?
Ve většině případů se pro nájemníky nic nemění, prodej zpravidla zaregistrují až ve chvíli, kdy má dům nového majitele. Nájemní smlouvy přechází, většina nových majitelů se nebojí do nemovitostí investovat.
Jaké typy nájemních domů se nejlépe prodávají?
Nejlepší je kombinace nebytových a bytových prostor, popř. pouze bytové domy. U nájemních domů s nebytovými prostory je nejdůležitější lokalita, popřípadě dosah parkování. Pokud se majitel stará jen o lidi v bytech a někdo vypadne, většinou nemá problém najít nové. Když ale odejde někdo z obchodních prostor a není to na úplně zajímavém místě, může majiteli najednou unikat obrovská částka.
Není výhodnější rozprodat dům jednotlivě po bytech?
Může být, pokud nájemníci s odkoupením bytů souhlasí a mají na ně peníze. Pak ale musí majitel domu počítat s obrovským martyriem, které ho čeká při běhání po úřadech. Musíte dát velký pozor na stávající nájemní smlouvy, počítat s dalšími investicemi a každý prodej jednotky bude mít svá specifika. Je jednodušší prodat dům celý, jednotlivých nájemníků se to nedotkne a zůstanou dobré vztahy.
Co prodej domu pro současného majitele obnáší?
Nejjednodušší je zajít do realitní kanceláře. V té naší se v první fázi jedná o nezávaznou konzultaci, kde s majitelem probereme veškeré náležitosti spjaté s prodejem nájemního domu.
Konkrétně?
Je nutná spolupráce majitele při doplňování informací a podkladů o předmětné nemovitosti. Každého investora zajímá technický stav nemovitosti, skladba nájemních smluv, provedené rekonstrukce, nutné investice do oprav a tak dále. Na základě získaných informací doporučíme strategii prodeje a také prodejní cenu.
Tereza Paďourová, redakce MF Dnes
FAKTA
Jaké nájemní domy se v Brně také prodaly
|
|
Nájemní dům, Brno - ul. Veselá |
Bývalý hotel, Brno – ul. Hlinky |
Víte, jak výhodně prodat svůj nájemní dům? My ano. Kontaktujte nás.
Jan Ryšavý
specialista na prodej nájemních domů
tel.: +420 602 156 824
volejte zdarma: +420 800 800 099
e-mail: [email protected]
Každá nemovitost má svého kupce, ale štěstí musíte jít naproti. Prvním důležitým krokem k úspěšnému prodeji je stanovení reálné ceny. V REAL SPEKTRU zajistíme pro Vaši nemovitost ten nejlepší servis.