Naprosto nevídaná nástavba vyrostla na střeše historické administrativní budovy v brněnské Šumavské ulici. Za její realizací stojí architektonické duo Knesl Kynčl. Pozvali jsme si je na rozhovor do REAL SPEKTRA, abychom zjistili, co bylo na stavebních úpravách nejtěžší, jak novou nástavbu vnímá veřejnost nebo na to, pro koho jsou nové prostory ideální.
V čem je nástavba unikátní?
Byť to není na první pohled zřejmé, je nástavba na původním objektu staticky nezávislá, neleží na něm ani se o něj nijak neopírá. Je vynesena prostorovou příhradovou strukturou spočívající na dvaceti obřích sloupech, které doslova „propichují“ suterén stávajícího objektu a jsou samostatně založeny na mikropilotech.
Jaká je vlastně historie stávajícího objektu?
Stávající administrativní centrum vzniklo přestavbou bývalého průmyslového objektu, kde se za více než sto let existence vystřídala řada firem a provozů. Původně byl objekt postaven jako konfekční dílny „Nadelfabrik“, kterou si v roce 1915 podle návrhu uznávaného inovátora průmyslových staveb architekta Bruno Bauera (1880-1938), nechala v sousedství největších rakouskouherských výstrojních skladišť a kasáren postavit Rakouská společnost pro dodávky sukna císařskokrálovské armádě Offermann, Quittner, Schoeller & spol. poté, co získala zakázku na výrobu uniforem.
V čem spočívají stavební úpravy?
Navržené stavební úpravy zahrnují několik do značné míry samostatných částí: přeorientování vstupu z ulice Šumavské, nástavba tří nových administrativních podlaží a vložení mezipatra v západní části suterénu, které bude sloužit parkování, to vše při zachování podoby a principu využívání stávající budovy.
Vstup do objektu je přeorientován?
Hlavní vstup je nově umístěn do prostoru dvora, ze kterého se stalo vstupní nádvoří. Zde je potom nová vstupní hala s centrálními výtahy, jež pokračuje ve formě spojovacího krčku mezi dvěma podélnými křídly až do nejvyššího podlaží.
Jak se vám podařilo vložit do stávající stavby mezipatro pro parkování?
Suterén stávajícího objektu byl natolik vysoký, že bylo možné do něj vložit ocelovou, na stávajícím objektu staticky nezávislou, konstrukci. Výsledné výšky, trochu se štěstím, přesně splňují normové požadavky.
Kolik vozidel mezipatro pojme?
V obou patrech je nakonec umístěno 68 parkovacích stání.
Co ze stavebních úprav pro vás představovalo největší výzvu?
Hlavní výzvou byla konstrukce. Původně jsme si mysleli, že využijeme masivní konstrukci původního objektu a dům „jednoduše“ nadstavíme. Po důkladném stavebně – technickém průzkumu jsem ale zjistili, že Bruno Bauer dům dimenzoval tak dokonale, že už tu nezbyla žádná rezerva. Zvažovali jsme dodatečné ztužování sloupů, ale nakonec, i díky nemalé odvaze investora, padla volba na ocelovou samonosnou „levitující“ konstrukci.
Překvapilo vás během stavebních úprav něco?
Kromě již zmíněného konstrukčního řešení, odpovídaly ostatní problémy standardním problémům, se kterými se potkáte u každé rekonstrukce.
Jak dlouho celý proces stavebních úprav trval?
Celkem stavba trvala dva a půl roku. Začalo se na podzim 2020 a kolaudace proběhla v dubnu 2023. To že stavba proběhla v dohodnutém termínu a bez větších komplikací je docela obdivuhodné. Současně je to dokladem toho, že všichni, kteří se podíleli na realizaci stavby, fungovali víceméně bez většího zakolísání. Za zmínku jistě stojí i to, že se stavbu podařilo postavit ještě za „staré ceny“.
Stavba probíhala současně za provozu stávajícího administrativního centra?
Ano je to tak. Vzhledem k tomu, že v domě sami sídlíme, tak jsme vše zažívali „na vlastní kůži“. Sice jsme každou chvíli museli do kanceláře chodit jinou cestou, ale dalo se to vydržet. Jistou odměnou za komplikace způsobené stavbou byla možnost sledovat stavbu doslova v přímém přenosu den po dni z bezprostřední blízkosti.
Proč jste se rozhodli pro daná řešení stavebních úprav?
Původně chtěl investor stavět na sousedním pozemku na nároží ulic Botanické, Ptašinského a Šumavské, kde je dnes parkoviště. Průtahy se změnou územního plánu (téměř 12 let), jej však nasměrovaly k řešení formou nástavby stávajícího objektu.
Jaké máte na stavební úpravy ohlasy?
Asi bychom to nejspíš přirovnali ke vztahu lidí k dršťkové polévce – nikoho nenechá chladným, buď ji máte rádi, nebo nemáte. Nicméně ohlasy z odborné komunity jsou velmi pozitivní.
Je už projekt hotov, nebo budou navazovat nějaký další stavební úpravy?
Nástavba je hotova, ale jak jsme již zmínili, po dlouhých dvanácti letech se podařilo změnit i územní plán, takže bude stavba pokračovat na pozemku dnešního parkoviště. Měl by zde vzniknout další sedmipodlažní administrativní objekt s komerčním parterem a čtyřmi podzemními parkovacími podlažími.
Pro koho budou prostory nástavby sloužit? Kdo se vám jeví jako vhodní nájemci?
Objekt je koncipován primárně pro firmy z IT komunity. Je to jeden z nemnoha větších administrativních objektů situovaných v severní části města v hustě osídleném území, takže příjemně doplňuje funkční mix a dává možnost mnoha lidem do práce chodit pěšky nebo jezdit na kole.
Kanceláře v nově vybudované nástavbě historické budovy si od 1. 6. 2023 můžete pronajmout. K dispozici je pro vás plocha od 875 m² do 3 500 m². Celou nabídku s kontaktem na našeho makléře najdete na webu donajmu.cz