Minulost a současnost někdejších úspěšných brněnských firem nám nabízí zajímavé srovnání. Mnohé z nich už dávno pokryl prach času, jiné ale najdeme fungovat i dnes.
Brněnský Manchester
Je to už dávno, co se Brnu – díky jeho produkci – přezdívalo moravský Manchester. Zasadil se o to v polovině 18. století například Johann Leopold, který svého času zaměstnával téměř 1000 dělníků na 130 tkalcovských stavech. Po jeho krachu se z Köffillerovy továrny stala továrna Schmalova. A to v Lidické ulici v místě dnešního hotelu Passage (dříve hotel Slovan).
Offermannova továrna s přadláckými dílnami, barvírnou a valchou stála pro změnu pod hlavním vlakovým nádražím v místě dnešního OD Tesco. Ten čeká letos demolice. Vyroste zde komplex tvořený budovami a centrálním náměstím.
Zapomenout nelze ani Adolfa Löwa, který patřil k první generaci židovských podnikatelů v Brně. Tkalcovský tovaryš se rozhodl podnikat ve 40. letech 19. století. Se svým švagrem založil společnost Löw&Schmal v ulici Cejl. Věnovali se výrobě jemných látek. Jako první v Brně uvedli sortiment se speciální kombinací vlny a bavlny, kterou vyváželi i do Orientu. Jejich brněnská továrna v Zábrdovické ulici potom vznikla v roce 1890 a dnes slouží ke komerčním pronájmům.
Bratři Strakoschové založili firmu v Křenové ulici. Měli tam tkalcovnu, barevnu, úpravu i vlastní prádelnou. Mnozí si jejich objekt pamatují už jako znárodněnou Mosilanu. Po roce 1989 byl podnik rozdělen na pět subjektů. Název Nová Mosilana, a.s. nese část, jež podniká v Černovicích. Jde o našeho největšího výrobce vlněných tkanin.
Historie Vlněny v Trnité ulici sahá až do roku 1849, kdy se zde vyráběly látky. Rozsáhlý tovární areál svému účelu sloužil až do roku 2008, poté začal pustnout. Většina budov byla následně zbořena. Po demolici zde vznikl velký kancelářský komplex.
Strojírenství
V roce 1864 zakoupil objekt se zahradou v Trnité ulici podnikatel Friedrich Wannieck. Z vybudované továrny začal brzy dodávat firmám difuzéry na získání cukru z řepy. Po druhé světové válce využívaly rozsáhlý objekt Zbrojovka i Zetor. Z Vaňkovky je dnes nákupní centrum.
Historie První brněnské strojírny se píše od roku 1814, kdy Johann Reif v bývalém zámku ve Šlapanicích u Brna vyměnil textilní výrobu (v té době už v krizi) za strojírenskou. Dnes v brněnské Olomoucké ulici vyvíjí a vyrábí kupříkladu turbínové motory a jiné letecké doplňky.
V roce 1886 uvedli bratři Exové do provozu slévárnu v ulici Plotní. Zaměřena byla především na výrobu odlitků ze šedé a temperované litiny. Po znárodnění se název změnil na Juranovy závody se zaměřením na komponenty pro zbrojařský průmysl. Slévárna UXA se dnes soustředí na výrobu sériových odlitků.
Jen o tři roky později (1889) si bratranci Ledererovi založili v Králově Poli strojírenský podnik Brünn-Königsfelder Maschinenfabrik Lederer & Porges. Specializoval se na výrobu železničních vagónů a parních kotlů. Později byl sortiment rozšířen o tramvaje, chladící stroje, parní čerpadla či mohutné jeřáby. Pod názvem KRÁLOVOPOLSKÁ a.s. jsou dnes v původním areálu těžištěm výroby aparáty pro chemický a petrochemický průmysl a také i nadále jeřáby.
V roce 1861 vznikla firma Šmeral Brno coby slévárna. Později na místě v Křenové ulici byly zbudovány prostory i pro ocelárnu. Ve Šmeralkách byla vyrobena první Kaplanova turbína. Vyvíjeny zde byly i těžké lisy. Dnešním výrobním programem společnosti Šmeral Brno, a.s. je především výroba tvářecí techniky.
A pak tady máme židenickou Zbrojovku Brno. Založena byla v roce 1918 ještě pod názvem Československé závody na výrobu zbraní. Pamětníkům se vybaví nejen zdejší výroba zbraní a automobilů, ale přišel tady na svět i první prototyp traktoru Zetor. Později se ve Zbrojovce vyráběla i komunikační a výpočetní technika. V roce 2008 byly zdevastované prostory Zbrojovky vydraženy. V současné době zde vzniká moderní čtvrť s bytovými domy a kancelářemi.
Zetor vznikl v roce 1946 ve zmiňované Zbrojovce. Ačkoliv později vybudovaná fabrika v Líšni drží dodnes několik nej, jeho největší legendou byl slavný traktor Crystal. Na trh byl uvedený v roce 1968. Společnost prošla několika krizemi, které však ustála. Traktory tak vyrábí dodnes.
Chemie a pivo
Lachema (vznikla v roce 1953) v Řečkovicích se zapsala mezi významné farmaceutické firmy. Po privatizaci se jejím majitelem stal Chemapol Group. Ten se však dostal časem do hluboké vnitřní krize a společnost prodal. Areál dnes obývá německá Erba Lachema, která se zabývá výrobou a prodejem produktů pro analýzu moči, klinickou chemií a identifikaci bakterií.
V roce 1872 se začalo v Brně vařit pivo. Od samého začátku se mu říkalo starobrněnské. O rok později požádali společníci Mandl a Hayek soud o jejich zapsání mezi pivovarnické firmy. A na Mendelově náměstí se pivo vaří dodnes. I když je už jeho majitelem nadnárodní koncern HEINEKEN.