Nájemní bydlení v poslední době opět strmě zdražuje, stejně jako se zvyšuje zájem o něj. Naopak zájem o koupi vlastního bydlení slábne. Je to dáno především nedostupností hypotečních úvěrů, na které po zpřísnění pravidel České národní banky dosáhne opět méně žadatelů. Zájem se tak přesunuje opět k nájemnímu bydlení, které však současně ovlivňuje vlna uprchlíků, kteří hledají dočasné zázemí v České republice.
Rekordní zájem o nájemní bydlení
Zájem o nájemní bydlení stoupá vzhledem k situaci na hypotečním trhu ve všech regionech. Je umocněn ještě uprchlíky, kteří často hledají nájemní bydlení. Není tak výjimkou, že na jeden nájemní byt připadá přes 20–40 žadatelů. To se samozřejmě musí projevit na tržní ceně nájemného, které podražilo průměrně o 10 % a můžeme očekávat, že i nadále poroste.
Zdražování nájemního bydlení bylo do jisté míry přirozené po pandemii COVID-19, kdy došlo ke snížení cen nájmu především ve velkých městech. Přestože odliv turistů ze zahraničí stále trvá, vysokoškoláci se vrátili do školu a díky tomu opět částečně poptávka po nájemním bydlení stoupla. Návrat turistů zase ovlivňuje zvýšení cen krátkodobého pronájmu.
Proč ceny nájemního bydlení výrazně porostou v roce 2022?
Ke zdražení nájemního bydlení už došlo, nicméně zdražení není finální a ještě poroste, a to hned z několika důvodů. Očekávat můžeme, že se bude zvyšovat nejen v letošním roce, ale také v roce 2023. Celkově však vývoj nájemního bydlení bude záviset především na těchto faktorech.
Zvýšení ceny nájmu o inflaci
Výrazným faktorem, který ovlivňuje výši nájemního bydlení (a nemovitostí celkově) je inflace. Ta je v současné době podle údajů České národní banky (ČNB) neuvěřitelných 12,7 %. To se samozřejmě promítá nejen do nájmů, ale celkově do prakticky všech položek včetně služeb, které jsou s nájmem spojené. Inflace tak ovlivňuje samotnou výši nájmu, ale i ceny energií, vody a další. To může ve výsledku dělat několik stovek, ale i tisíce korun.
Většinou by se vás ale zvýšení nájmu kvůli inflaci nemělo dotknout, a to až do doby, než dojde k uzavření nové smlouvy. Jiná situace ale je, pokud s vámi má majitel uzavřenou inflační doložku. Ta mu za určitých podmínek dovoluje pravidelně zvyšovat nájem právě o míru inflace.
Guvernér ČNB předpokládá, že strop současné inflace bude někde u 14 %. Příští rok by se inflace měla vrátit k nízkým hodnotám. Velká část ekonomů s tím ale nesouhlasí a zdražování podle nich můžeme očekávat také v roce 2023.
Vyšší úrok hypotéky po fixaci
Komu zrovna v tomto období skončila fixace hypotečního úvěru a byt pronajímá, ten bude muset nové úrokové sazby promítnout do nájmů. To může znamenat klidně zdražení o stovky až tisíce. Mnoho lidí své úspory od začátku roku 2019, kdy začaly výrazně klesat úrokové sazby, investovalo do nákupu nemovitosti s cílem, ji později pronajímat. Za předpokladu, že by měly úrokové sazby stále zafixovány, se nejspíše přidají k vlně zdražování a využijí tak aktuální situaci.
Zájem uprchlíků o nájemní bydlení
Od začátku války na Ukrajině opustilo svůj domov na 5 milionu lidí. Česká republika z toho přijala jen zlomek, a to zhruba 300 až 400 000 uprchlíků. Ovšem i to je značný nárůst v zájmu o nájemní bydlení, který výrazně zamíchal s cenami nájemního bydlení téměř na celém území republiky. Ve velkých městech se to projevuje obzvlášť viditelně.
Pronajměte byt ještě dnes
Čekat na lepší dobu k pronájmu nemovitosti se nevyplatí, protože je právě teď. Volný byt je samozřejmě vhodné pronajmout vždy, ale v současné době můžete oproti minulým rokům výrazně zvýšit nájemné. Rádi vám s pronájmem bytu pomůžeme. Určíme, jaká je vhodná maximální výše nájemného a pomůžeme vám sehnat nájemníky. Domluvte si s námi schůzku. Jsme specialisté nejen na rezidenční nemovitosti.