Ekonomická situace se bohužel neuklidnila. Dokonce je v mnoha ohledech ještě bouřlivější než dřív. Zatímco vláda se snaží zkrotit ceny energií jejich zastropováním, rodinám přesto přicházejí zálohy, které značně narušují jejich rozpočet. Čekalo se, že by mohla spadnou i inflace, jenže se tak nestalo a stále je na 17,2 % – pravda, alespoň zpomaluje.
Negativní dopady na rozpočet
Současná doba je nejhorší, kterou pamatujeme od roku 1993. Sešly se faktory, které vytváří enormní tlak na rozpočty rodin. Neustále zdražování kvůli inflaci, ale také zvýšení cen energií. Vše začalo pandemií a pokračuje spolu s válkou na Ukrajině. Navíc se zdá, že na lepší časy se zdaleka neblýská. Vypadá to ale, že situace se nicméně začíná stabilizovat.
Nelepší se ani situace s hypotékami
Mnoho investorů (ale také rodin), kteří vyčkávali na nákup nemovitosti, čekalo snížení úrokové sazby. Tato možnost se s novým guvernérem ČNB nabízela. Na posledním zasedání ale zůstala úroková sazba na stávající hranici 7 %. Hypotéku můžete tak mít zhruba za 5,94 %. Ovšem pouze za předpokladu, že na ni dosáhnete, což je teď ještě těžší než před pár měsíci. Nicméně krize může být i příležitost. Podívejte se, jak můžete v současné době ušetřit a zlepšit tak kondici svého rodinného rozpočtu.
Jaké to může mít řešení?
Šetřete energiemi
Tím nejzákladnějším pravidlem je snížit spotřebu energie. Není to nic těžkého. Jednoduše snížíte doma teplotu o pár stupňů. Snížení o 1 °C ušetří zhruba 6 % nákladů na vytápění. Místo horké vany si dáte rychlou sprchu a například staré žárovky všude vyměníte za moderní LED technologii. Spotřebiče, které nevyužíváte, úplně vypněte, zapomeňte na stand by režim. Takto můžete ušetřit ročně okolo 10 000 Kč.
Zvažte přestěhování se do menšího
Pokud máte velký byt, a přitom jste sami nebo jen s partnerem, zvažte, jestli se nevyplatí přestěhovat do menšího. Ve velké domácnosti chtě nechtě narůstají také náklady. Zatímco za byt o ploše okolo 50 m2 dnes zaplatíte zhruba 29 000 Kč ročně za energie, u velkého bytu s rozlohou nad 90 m2 je to už skoro 45 000 Kč. Navíc ještě můžete vydělat na prodeji nebo pronájmu.
Pronajměte nebo prodejte svou nemovitost
Pokud máte více nemovitostí, zamyslete se, jestli některou neprodat nebo nepronajmout. Pronájmem si můžete každý měsíc výrazně přilepšit. Například průměrný nájem v Brně je okolo 328 Kč za m2. Průměrný byt okolo 65 m2 vám tak může měsíčně vynést více než 21 000 Kč. To rozhodně není zanedbatelná částka. Navíc ještě stále je doba, kdy můžete nemovitost prodat za relativně dobrou cenu, i když prodej dnes trvá v řádu měsíců.
Jednejte s bankou
Jakmile začne ČNB snižovat úrokovou sazbu, zkuste se s bankou domluvit na lepších podmínkách hypotéky, tedy konkrétně na snížení úrokové sazby vaší hypotéky a tím snížení měsíčních splátek. Nevadí, že vám ještě neskončila fixace, banky jsou mnohdy ochotné udělat ústupek, protože konkurence třeba nabízí aktuálně lepší podmínky.
Neplýtvejte
Plýtvání potravinami, energiemi, benzínem, oblečením a podobně, mělo vždy negativní ekologický dopad. Zatímco dříve jste to tak na své peněžence nepociťovali, dnes je situace jiná. Omezte plýtvání a můžete ušetřit. Navíc tím výrazně pomůžete životnímu prostředí. Například v průměru na jednoho člověka v Evropě připadá podíl zhruba 30 % vyhozených potravin – přitom výdaje za jídlo jsou v rozpočtu jedny z nejvyšších.
Řešíte cokoli s nemovitostmi? Ozvěte se nám
Ještě stále je dobrá doba na prodej nebo pronájem nemovitosti. Ceny nemovitostí už sice tolik nerostou, ale rozhodně nepadají. Stále je možné nemovitosti velmi výhodně prodat, jen to většinou už trvá déle, zpravidla několik měsíců. Naopak zájem o nájemní bydlení rychle stoupá a zvedá se výše nájemného. Nechte si proto poradit od odborníků a kontaktujte nás. Poradíme vám, prodáme výhodně vaši nemovitost nebo vám vypočítáme vhodnou výši nájemného a pomůžeme najít nájemníky. I přes tuto divokou dobu jsme pro vás stále oporou.